Beer

Beer

The best beer and constant high quality are the foundations for us. We always have on tap light bottom-fermented pilsner beer made from local raw materials of the highest quality – Czech and Moravian malt, Žatec hops – Poloraný červeňák, Sládek and Premium, and local water with the quality parameters of infant water from our own 60 meter well. We have 10° and 12° beer always on tap, and during the year we also have special and festive light, semi-dark, dark, wheat, lower and upper fermented beers.

How does our beer differ from the standard diluted Euro beer? The main difference is the fact that our beer remains unfiltered, unpasteurized, unstabilized and undiluted by a HGB system (High Gravity Brewing). Therefore, all of the beneficial substances remain in the beer.

MMX Pivotel boasts a state of the art and fully automated brewing technology.

This comes from the very best in the industry – the company Kaspar Schulz with almost 340 years of tradition from Bamberg, German, which is surrounded by over 150 breweries. That is why Bamberg is known as the center of world brewing. The stainless steel brew house has a volume of 10 hl and the cylinder-shaped larger tanks allow annual production of approximately 3,000 hl. The technology of our brewery is fully automated, thus enabling us to produce beer with a constant high quality, character and flavor, which is our goal. We never intend to offer variable production.

The technology is the responsibility of one of our best brewers with 40 years of experience – Mr. Josef Korbel.

Pivo s sebou

Chcete si dopřát MMX pivo i v klidu domova? Chystáte oslavu nebo grilování u vás na zahradě? K těmto i jiným příležitostem lze v pivovaru zakoupit pivo s sebou – v balení od 0,5l do 50l.
Naše nabídka piva s sebou

Reinheitsgebot

Pivovar MMX vaří všechna piva výhradně dle zákona o čistotě piva Reinheitsgebot z roku 1516 z nejlepších českých i světových chmelů a sladů a vlastní pivovarské vody o hodnotě pH 7,7.

Všechna piva MMX jsou nefiltrovaná a nepasterovaná.

Technologie

Pochází od absolutní špičky v oboru – firmy Kaspar Schulz s téměř 340 letou tradicí z německého Bamberku, v jehož okolí se nachází na 150 pivovarů. Právě proto je Bamberk označován za centrum světového pivovarnictví.  Nerezová varna má objem 10 hl a ležácké cylindrokónické tanky umožňují roční výstav cca 3000 hl. Technologie našeho pivovaru je plně automatizovaná, tudíž umožňuje setrvale produkovat pivo neměnné kvality, charakteru a chuti, což je naším cílem. Nikdy nehodláme nabízet proměnlivou produkci.

Sládek MMX

PITELNOST PIVA JE JEHO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VLASTNOSTÍ
Patří mezi světovou špičku ve svém oboru. Čtyřiatřicet let pracoval v plzeňském pivovaru, vedl tam dokonce výzkumný minipivovar, ve kterém vymýšlel různé pivní variace a neustále zdokonaloval chuť tohoto zlatavého moku. Jeho umění sládka si vyžádaly pivovary ve Vietnamu, Ázerbajdžánu, Rusku a dalších zemích světa. Pivo plzeňského typu učil vařit nejdále až za polárním kruhem. To je Josef Korbel, v současnosti sládek MMX Pivotelu v obci Lety nedaleko Prahy, kde vaří tak dobré pivo, že se pro něj lidé neustále vracejí.

Přečtěte si celý rozhovor s naším sládkem J. Korbelem